Platforma Salesforce oferuje wiele gotowych rozwiązań dla biznesu. Najpopularniejsze to Service Cloud, Sales Cloud, Community Cloud i Marketing Cloud, które mogą być traktowane jak gotowe aplikacje, wymagające jedynie niewielkiego wkładu w konfigurację w celu wdrożenia danego rozwiązania biznesowego. W przypadku bardziej złożonych wymagań, możliwe jest rozszerzenie standardowych funkcjonalności Platformy lub dodanie nowych, dzięki takim technologiom jak: Apex, VisualForce czy Lightning Web Components.
Do tego potrzebny jest jednak zespół doświadczonych programistów, którzy potrafią jak najlepiej wykorzystać możliwości Platformy oraz sprostać wymaganiom biznesowym. Oczywiście wiele projektów realizowanych przez Craftware wiąże się z napisaniem przez naszych programistów tysięcy linii kodu, aby móc spełnić wszystkie, nawet te najbardziej niestandardowe, wymagania naszych klientów. Warto jednak sprawdzić, czy dana funkcjonalność, której jeszcze Salesforce nie zaimplementował, nie została już przez kogoś stworzona. Gdzie ich szukać? Na portalu AppExchange.
Co oferuje AppExchange?
AppExchange to portal, na którym można znaleźć gotowe rozwiązania oferowane przez partnerów Salesforce. Oto przykłady dostępnych na portalu rozwiązań:
- pojedyncze komponenty, gotowe do wykorzystania przez programistów, np. „DocuSign”, umożliwiający elektroniczne podpisywanie dokumentów,
- komponenty, które nie dodają nowej funkcjonalności, jednak ułatwiają pracę administratorom/analitykom, np. „Salesforce Adoption Dashboards”, dający dostęp do kilkudziesięciu gotowych raportów i dashboardów, dzięki którym możliwe jest łatwe wyznaczanie popularnych wskaźników biznesowych,
- gotowe aplikacje, oferujące wiele nowych funkcjonalności, np. „Conga Composer”, który m.in. umożliwia generowanie plików programu Word, Power Point, Excel czy definiowanie bardziej złożonych szablonów e-maili niż te, które są oferowane przez standardowe funkcjonalności Salesforce.
Wiarygodna i sprawdzona oferta
Proces publikacji danego rozwiązania na AppExchange jest wieloetapowy. Od strony dostawcy wymagane jest m.in. dokładne opisanie funkcjonalności aplikacji, dodanie zrzutów ekranu lub nagrań pokazujących jej działanie, podanie informacji o licencji, a także dodanie biznesplanu, który powinien zawierać informacje o dostawcy i jego działalności oraz architekturze aplikacji.
Produkt przed opublikowaniem jest sprawdzany m.in. pod kątem bezpieczeństwa oraz ogólnej przydatności, co daje pewność, że rozwiązania oferowane na AppExchange są wysokiej jakości i nie znalazły się tam przypadkiem.
Ułatwienia dla użytkowników
Mnogość produktów dostępnych na AppExchange jest bardzo duża, co jednocześnie może utrudniać znalezienie dokładnie tego, czego szukamy. Na szczęście, wszystkie produkty są pogrupowane w kategorie w zależności od ich przeznaczenia, np. edukacja, usługi finansowe, ochrona zdrowia i wiele innych.
Dodatkowo Platforma umożliwia ocenianie danej aplikacji w systemie 5-punktowym oraz wystawianie recenzji. Jest to bardzo pomocne przy wstępnym odfiltrowaniu produktów, których szukamy.
Po wybraniu odpowiedniego produktu wymagane jest jego zainstalowanie na środowisku, na którym chcemy go używać. Dzięki AppExchange proces instalacji jest bardzo prosty, wymaga tylko kilku kliknięć i trwa kilka do kilkunastu minut.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Warto wspomnieć, że produkty różnią się między sobą licencjami oraz kosztem – na AppExchange można znaleźć wiele darmowych aplikacji, gotowych do zainstalowania, jednak zazwyczaj to płatne produkty oferują więcej funkcjonalności i gwarantują wsparcie producenta. Niezależnie, czy wybierzemy darmową, czy płatną aplikację, to jest ona instalowana jako “managed package” na docelowym środowisku. Oznacza to, że klient nie ma możliwości edycji kodu źródłowego jakiegokolwiek elementu wchodzącego w skład danego produktu – zabieg ten ma na celu zabezpieczenie wszystkich praw autorskich twórcy aplikacji.
Przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę na możliwość wsparcia przez producenta. Wiele darmowych aplikacji nie oferuje takiej możliwości, co powoduje, że w przypadku zaobserwowania nieprawidłowego działania jesteśmy zdani na siebie. Natomiast jeśli producent aplikacji oferuje jej pełne wsparcie, możemy zgłosić mu ewentualne uwagi, a po opublikowaniu poprawek możemy je zainstalować u siebie na środowisku.
Oprócz aplikacji, znajdziesz tu także dostawcę
Inną interesującą funkcjonalnością AppExchange jest możliwość przeszukiwania bazy partnerów Salesforce. Jeśli ktoś szuka zespołu o odpowiednich kompetencjach, będącego w stanie stworzyć rozwiązanie oparte o Platformę Salesforce, to AppExchange jest idealnym miejscem do znalezienia przyszłego dostawcy oprogramowania. W tym przypadku możliwe jest filtrowanie partnerów m.in. po ich statusie, który jest zależny od liczby certyfikowanych konsultantów oraz zadowolenia klientów. Najbardziej warci polecenia partnerzy mają status platynowy lub globalny strategiczny.
Jak widać, AppExchange jest bardzo rozbudowanym portalem, który skupia zarówno partnerów, jak i klientów Salesforce. W przypadku klientów umożliwia znalezienie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za realizację projektu, a w przypadku partnerów – pozwala na dzielenie się rozwiązaniami, co oszczędza czas realizacji.
- Salesforce Developer
-
Doświadczony programista, który w Craftware bierze udział we wszystkich etapach tworzenia projektów, od zbierania wymagań rozpoczynając, poprzez zaproponowanie rozwiązań na wdrożeniu kończąc. Projekty, w których uczestniczy bazują na wykorzystaniu Service Clouda, integracji z zewnętrznymi systemami i tworzeniu niestandardowych rozwiązań z wykorzystaniem technologii oferowanych przez Salesforce: Apex, Visualforce, LWC, Lightning Component Framework.