Ponoć najwięcej uczymy się, ucząc innych. To dość popularne stwierdzenie, które można często spotkać, błądząc po internecie. Niektórzy “mijają” je niewzruszeni, uśmiechając się kątem ust. Popularniejsze nawet jest powiedzenie, że ci, którzy umieją, robią, a ci, którzy nie potrafią robić – uczą innych. W zasadzie nawet się z tym zgadzam. I wolę uczyć.

Czy jesteś samoukiem?

Wiele osób błędnie używa słowa “samouk”. Idąc za definicją z PWN, to osoba, która nauczyła się samodzielnie. Bez niczyjej pomocy. Sama. Czy dziś, gdy korzystamy z zasobów, które inni udostępniają w sieci, nadal jesteśmy samoukami? Jako programiści każdego dnia wertujemy strony dokumentacji, wyniki Google czy wypływamy na przestwór Stack Overflow oceanu. Doczytujemy, poznajemy nowe podejścia, rozwiązania, jakie zastosowali inni.

No właśnie. Czy czytając, jak ktoś poradził sobie z problemem albo ktoś opisał daną funkcjonalność, faktycznie jesteś samoukiem? W świetle definicji PWN – niekoniecznie. Uczysz się od nauczycieli. Od ludzi, którzy postanowili podzielić się problemem i jego rozwiązaniem. Uczysz się od nich.

 

Ucz się od mentorów Akademii

Idąc dalej: czy lepiej uczyć się czegoś wyrywkowo, z różnych zakamarków internetu, czy od kogoś, kto na co dzień pracuje z danym narzędziem lub technologią? Możesz zdobywać wiedzę z internetu, od osoby, którą znasz tylko z nicka albo od ludzi z krwi i kości, pracujących od lat, poznających problemy, weryfikujących rozwiązania. Walczących w okopach. Na tym polega ogromna przewaga staży, akademii i praktyk, organizowanych przez firmy – Craftware jest jedną z nich.

Kilka lat temu wystartowaliśmy z pierwszą edycją Akademii Craftware i teraz jest już ona naszą regularną inicjatywą. Zapraszamy do nas pasjonatów nie tylko programowania – także testerów, analityków, scrum masterów czy przyszłych konsultantów Salesforce. Jesteśmy otwarci nie tylko na kandydatów, którzy już mają doświadczenie w tej technologii. Czekamy również na tych, którzy chcą się przekwalifikować – np. z Javy na Salesforce.

U nas będziesz uczyć się właśnie od tych ludzi w okopach. To Twoi przyszli mentorzy. Oni przygotują Cię do pracy w projektach, w których sami pracują – prawdopodobnie będziesz im w nich towarzyszyć.

 

Nie musisz zaczynać od zera

Akademia Craftware to nie jedyny program, który prowadzimy. Oprócz tego, w ramach naszej akcji Przekwalifikuj się na Salesforce, zachęcamy osoby z doświadczeniem do spróbowania swoich sił właśnie w Salesforce. Przygotowaliśmy dla nich plan zdobywania nowych umiejętności, gdzie nie skupiamy się na podstawach programowania czy baz danych, tylko przechodzimy bezpośrednio do  pracy  na Platformie: od podstawowej terminologii do zaawansowanych zagadnień i rozwiązań specyficznych dla tej technologii. Dzięki temu nasi adepci mogą  od razu “wejść do akcji”. Oprócz samej wiedzy, adept sztuki Salesforce otrzymuje wsparcie  mentora, którego może śmiało prosić o pomoc i zadawać mu mnóstwo pytań. Nie ma głupich pytań. Dla osób z doświadczeniem, zmiana technologii nie jest łatwym przedsięwzięciem. Robimy wszystko, żeby proces przejścia przebiegał tak gładko, jak tylko się da.

 

Przygotujemy Cię do pracy – z nami

Nie ma to jak uczyć się od ludzi, którzy nie tylko siedzą umorusani w tych okopach, ale dodatkowo chcą jeszcze dzielić się swoją wiedzą! Czy są najlepszymi programistami na świecie? Raczej nie. Ci najlepsi właśnie budują aplikację dla klienta. My, chcący uczyć innych, poświęcamy swój czas na to, by dopracować materiał i lepiej wytłumaczyć zagadnienie, a  dzięki temu w przyszłości wypuścić spod naszych skrzydeł nowych adeptów tajemnej sztuki klepania kodu. Chcemy jak najlepiej przygotować ich do pracy w “realnym świecie”, gdzie czasem Wujek Google nie zna odpowiedzi. Wtedy umiejętność analizy dokumentacji i łączenia kropeczek – zdobyta pod naszą mentorską opieką – będzie na wagę złota.

Przygotowujemy do pracy w projekcie, dlatego od początku traktujemy naszych uczniów jak przyszłych członków zespołu. Takie podejście mam ja i pozostali mentorzy Akademii Craftware. Wiemy, czego się spodziewać w pracy i ciężko pracujemy nad materiałem, który będziesz poznawać. Przygotowujemy Cię do pracy razem z nami.

Wracając do pierwszego akapitu – czy ci, którzy umieją, robią, a ci, którzy nie potrafią, uczą? Poniekąd. Poświęcamy ten czas na rozwój innego zestawu umiejętności.

Czy uczymy się, ucząc innych? O tak! Kiedy nie da się czegoś zepsuć, wtedy trzeba to dać komuś, kto tego nie wie. Stażyści zawsze znajdą jakieś nowe, ciekawe komunikaty błędów.

Programista ze mnie przeciętny. Owszem, buga w kodzie naprawię. Jednak to szkolenie ludzi jest tematem, który całkiem nieźle ogarniam.

Autor
  • Piotr Ogrodowicz
  • Salesforce Developer
  • Głównie programista i trener, ale kiedy znajdzie chwilę, wtedy devops. Szczególnie lubi pisać różnego rodzaju narzędzia. Pasjonuje go przekazywanie wiedzy i cieszy się, gdy uczniowie przerastają mistrza.

Opracowanie redakcyjne:
Ania Sawicka
Opracowanie redakcyjne
Podobał Ci się mój artykuł?
Jeśli nie widzisz formularza, spróbuj wyłączyć adblocka.

Jeśli tak, zapraszam Cię do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga. Dołącz do naszego newslettera, a nie ominą Cię żadne nowości.