Rozpoczynasz karierę w świecie analizy biznesowej? Powoli poznajesz tajniki tej dziedziny i szukasz czegoś, czym możesz poświadczyć swoją dotychczasową wiedzę? A może chcesz zabłysnąć na rynku pracy i zdobyć masę lajków na swoim profilu Linkedin? Jeżeli, któryś z powyższych celów jest Ci bliski to ECBA jest dla Ciebie.

Co to jest ECBA i w czym może Ci się przydać?

ECBA (Entry Certificate in Business Analysis) to certyfikat wydawany przez IIBA (International Institute of Business Analysis) – organizację, która zajmuje się standardami analizy biznesowej oraz zrzeszająca jej entuzjastów na całym świecie.
Certyfikat skierowany jest głównie do początkujących analityków biznesowych i obejmuje podstawowe zagadnienia w zakresie tej szerokiej dziedziny.
Co dzięki niemu zyskasz?
Obiecuję Ci, że czas spędzony na przygotowaniu do certyfikacji nie pójdzie na marne.

Po pierwsze – zdobędziesz ogrom wiedzy, z której wielokrotnie będziesz korzystać podczas pracy. Po drugie zyskasz kwalifikacje, które zwiększą Twoje szanse na rynku pracy oraz będą solidną motywacją, aby uzyskać podwyżkę u obecnego pracodawcy. A po trzecie gwarantuję Ci, że zdanie egzaminu dostarczy ogromnej satysfakcji i dumy z własnych osiągnięć 🙂

 

Jak podejść do certyfikacji?

Przekonałam Cię? Chcesz spróbować swoich sił? Swoje pierwsze kroki skieruj na stronę iiba.org, gdzie znajdziesz wszelkie informacje na temat certyfikatów, jakie są oferowane przez organizację oraz działań, jakie podjąć, aby je uzyskać. Pierwszym krokiem jest założenie konta. Po dokonaniu wyboru, do jakiego certyfikatu chcesz podejść, strona prosi Cię o uzupełnienie godzin przeznaczonych na naukę (w przypadku ECBA jest to min. 21 godzin), wyrażenie wymaganych zgód oraz uiszczenie opłat: aplikacyjnej (45$) i egzaminacyjnej (350/150$- w zależności od tego, czy jesteś członkiem IIBA). Po zaksięgowaniu obu wpłat możesz wybrać preferowaną datę i godzinę egzaminu. Z własnego doświadczenia zalecam rozpocząć tę procedurę ok. 2 tygodnie wcześniej przed planowanym podejściem, gdyż niektóre czynności mogą być dłużej procesowane.

Ważne! Przed przystąpieniem dowiedz się, czy Twoja firma nie wspiera swoich pracowników w rozwoju poprzez pokrywanie kosztów certyfikacji. Craftware owszem 🙂 To obustronna korzyść zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, który w ten sposób zyskuje w swoich szeregach certyfikowanego specjalistę!

ECBA-Exam-Blueprint.png
Jak wygląda egzamin?

Egzamin składa się z 50 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru i trwa godzinę. Jest on przeprowadzany w formie online poprzez stronę internetową IIBA. Przed testem mają miejsce tzw. czynności przygotowawcze- należy pokazać egzaminatorowi dowód osobisty, pomieszczenie, w którym się znajdujesz, łącznie z sufitem i podłogą, a także biurko, dłonie, uszy oraz jeśli z nich korzystasz – okulary, szklankę z wodą i czystą kartkę.

Jak się uczyć?

Podstawą jest dobrze znana “biblia” analityki biznesowej, czyli BABOK (Business Analysis Body of Knowledge). BABOK ma 11 rozdziałów, ale na nasze szczęście nie wszystkie wchodzą w zakres egzaminu. Poniżej zamieszczam wykaz obowiązkowych obszarów wraz z informacją jaką część testu stanowią.

Przygotuj  sobie plan nauki i wybierz metody, które najlepiej się u Ciebie sprawdzają. Myślę, że w technikach opisanych poniżej znajdzie się zarówno coś dla wzrokowców, słuchowców, jak i kinestetyków. Aby ułatwić sobie zadanie, podziel naukę podanych rozdziałów na kolejne dni (ja przeznaczyłam po ok. 1-2 dni na krótsze rozdziały i ok. 3-4 dni na dłuższe, plus dodatkowe kilka dni na powtórki i robienie testów).

Niezależnie czy będziesz uczyć się samodzielnie, czy w grupie podstawą jest przeczytanie podanych rozdziałów BABOK. Zdradzę Ci moją taktykę (i myślę, że nie tylko moją). Podczas czytania w pierwszej kolejności tłumaczyłam słówka, które nie były mi znane oraz zakreślałam najważniejsze fragmenty. Następnie po przeczytaniu każdego rozdziału robiłam z niego notatki (w formie pisemnej i/lub graficznej). Wiedzę utrwalałam przez ćwiczenie z fiszkami. Jednak tym, co w największym stopniu przyczyniło się do lepszych efektów mojej nauki, był wewnętrzny kurs zorganizowany w Craftware. Wspólnie z innymi osobami, podchodzącymi do certyfikacji, dwa razy w tygodniu przygotowywaliśmy prezentacje z kolejnych rozdziałów oraz dyskutowaliśmy nad trudniejszymi zagadnieniami. Jeśli obecnie w Twojej firmie nie ma podobnej inicjatywy, spróbuj zaproponować takie rozwiązanie i sprawdź czy spotka się z zainteresowaniem innych.
Pamiętaj, że zawsze można skorzystać z kursów oferowanych w internecie. Stronami godnymi polecenia są analizait.pl oraz techcanvass.com.

Kilka tips&tricks, które mogą Ci pomóc

 1. Pośpiech jest złym doradcą.
  Podejdź do egzaminu, gdy będziesz czuć, że wiedza jest na odpowiednim poziomie. Nie decyduj się uzyskać certyfikatu jak najszybciej i nie wywieraj na siebie zbyt dużej presji. Ważne żeby przepracować cały materiał i czuć się pewnie.
 2. Pamiętaj o odpoczynku.
  Nadmiar wiedzy może być naprawdę przytłaczający. Nie znam osoby, która podczas nauki do tego egzaminu nie narzekałaby na ból pleców 🙂 Krótkie przerwy i rozciąganie ciała pomoże Ci przetrwać długie sesje.
 3. Przygotuj stanowisko.
  Przed egzaminem dostaniesz maila z wytycznymi dotyczących jego przebiegu. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę i postaraj się wcześniej przygotować miejsce. Sprawdź czy laptop sprawnie działa, posprzątaj biurko oraz naszykuj dowód osobisty, czystą kartkę, długopis i szklankę wody.
 4. Ujarzmij stres.
  W dniu egzaminu postaraj się nie zaglądać nerwowo w notatki. Zamiast tego zjedz dobre śniadanie, odpocznij i posłuchaj muzyki, która wprawi Cię w dobry nastrój.
 5. Nie poddawaj się.
  Nie przejmuj się jeśli nie uda się zdobyć certyfikatu za pierwszym razem! Jutro znowu wstanie słońce, a Ty po krótkiej przerwie zbierzesz siły do kolejnego podejścia 🙂

 

Mam certyfikat! I co teraz?

Egzamin jest już za Tobą, a Twój certyfikat bije rekordy lajków na Linkedin? Gratuluje!
Zatem mam dla Ciebie kolejną, szalenie istotną radę. Odpocznij! Za Tobą kawał dobrej roboty, za którą należy Ci się nagroda :)! A jeśli egzamin dopiero przed Tobą- trzymam kciuki!

Autor
 • Alicja Metlerska
 • Junior System-Business Analyst
 • Z Craftware jest związana od 1,5 roku. Wcześniej 5 lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Ciągle stara się rozwijać w dziedzinie analityki biznesowej i zdobywać nowe doświadczenia. W wolnych chwilach czyta reportaże i książki o tematyce psychologicznej. Uwielbia poznawać nowe miejsca i smaki, dlatego w miarę możliwości stara się podróżować i próbować lokalnych kuchni z rożnych krajów.

Chcesz wiedzieć więcej?
Jeśli nie widzisz formularza, spróbuj wyłączyć adblocka.

Dołącz do naszego newslettera, a nie ominą Cię żadne nowości!