Z technologią Salesforce pracuję od dwóch lat. Piszę – ale nie kod, lecz teksty: jestem copywriterką, nie developerką 🙂 Piszę o Salesforce i nie zamierzam przestać, bo Salesforce wciągnął mnie na dobre. Kusi także i Ciebie, ale od tej developerskiej strony, tylko wciąż się wahasz, czy to dobry wybór? Pisząc ten artykuł, wsparłam się wiedzą z pierwszej ręki, czyli wiedzą od developera (a nawet dwóch :). To nasi crafware’owi programiści, razem mają aż 12 lat doświadczenia w tej technologii, więc myślę, że warto im zaufać. Gotowi? Startujemy!
Wiele ścieżek rozwoju
To pierwszy, ważny argument “za”. Salesforce oferuje wiele ścieżek rozwoju (i to nie tylko developerskich, także dla administratorów, testerów, konsultantów). Jeśli jednak Twoją pasją jest kod, możesz pracować jako programista Salesforce, możesz również pójść wyżej i rozwijać się jako architekt. Tu masz do wyboru: architekturę rozwiązań (czyli łączenie elementów platformy lub spoza niej w najlepsze dla klienta rozwiązanie biznesowe) albo architekturę platformy (wtedy skupisz się na działaniu platformy i jej komponentów, będziesz odpowiadać za to, by dostarczone klientowi rozwiązanie nie tylko spełniało rolę biznesową, ale było wydajne i sprawne).
Skąd wynika ten podział na ścieżki? Ze specyfiki platformy – jest ona tak rozległa i rozbudowana, że niezbędne są specjalizacje.
Rozwój bez tajemnic
Jak może wyglądać Twoja kariera w Salesforce? Z jednej strony – nie da się tego przewidzieć od A do Z i w dodatku na sto procent, z drugiej – w pewnym stopniu można. A to dlatego, że w Salesforce ścieżki rozwoju (nie tylko developera) są bardzo jasno określone.
Co to oznacza? Nie musisz zgadywać, czym będziesz się zajmować na stanowisku developera Salesforce. Salesforce opisuje to (i reguluje) w swoich materiałach, z których możesz dowiedzieć się, jaki jest zakres obowiązków developera, a jaki architekta rozwiązań. Już na tej podstawie możesz ocenić, czy to praca dla Ciebie, czy chcesz w tym kierunku iść?
Najpierw developer, a potem… developer?
Niekoniecznie. Pracując w Salesforce, łatwo zmienić rolę. To, że zaczniesz jako programista Salesforce, nie oznacza, że ta rola jest do Ciebie przypisana już na zawsze. Gdy zdobędziesz doświadczenie, możesz próbować przejść na poziom architekta. A może uznasz, że konsultant to jest właśnie “to” i w tej roli chcesz się spełniać?
Dobra wiadomość jest też taka, że firmy chętnie wspierają pracowników w takich zmianach, bo potrzebują specjalistów Salesforce nie tylko od kodu.
Czy taka volta oznacza, że cała dotychczasowa nauka i praca pójdą na marne? Przeciwnie! Twoja wiedza nie ma terminu ważności ani przydatności, bo – niezależnie od roli – jest zbudowana na tej samej podstawie: na platformie. Gdy poznasz “instrukcję obsługi” Salesforce, nauczysz się, jak działa platforma, jak zachowują się konkretne funkcjonalności, zyskasz szersze spojrzenie – a to może być dodatkową wartością w innej roli.
Wiedza w zasięgu ręki
Skąd ją czerpać? Z tym nie będzie problemów. “Oficjalne”, główne źródło wiedzy to Trailhead – platforma od Salesforce do nauki platformy 🙂 Wiedza jest tu pogrupowana według ścieżek rozwoju (developer Salesforce, architekt itd.) i poziomu trudności. Jeśli zamarzy Ci się któryś z certyfikatów Salesforce, właśnie Trailhead pomoże Ci się przygotować do jego zdobycia: wskaże Ci, które informacje musisz przyswoić, jakie umiejętności posiąść do konkretnego certyfikatu.
A jeśli certyfikat nie będzie Twoim celem, na Trailhead możesz po prostu uczyć się i planować karierę: kolejne “zaliczone” moduły wiedzy potraktujesz jak wskazówkę, w którym kierunku iść.
Przyjazna technologia dla przyjaznych ludzi
Wśród użytkowników (zarówno “wdrożeniowców”, jak i w biznesie) Salesforce ma opinię przyjaznej technologii. Może to dlatego skupił wokół siebie tak otwartą społeczność? Ta “oficjalna” to Trailblazer Community – skupia specjalistów z całego świata. “Ludzie Salesforce’a” chętnie się nawzajem wspierają, dzielą doświadczeniami, doradzają początkującym, jak i gdzie stawiać pierwsze kroki.
Wsparcia i wiedzy można szukać także na Stack Overflow (jest tu grupa dla pasjonatów Salesforce), tematyczne fora dyskusyjne są również na Reddit. Poza tym, organizowane są (stacjonarnie i online) regularne meet-up’y pod nazwą SForce. Byłam i potwierdzam: można tam spotkać mnóstwo zapaleńców, którzy zarażają pozytywną energią i wiedzy o Salesforce też Ci nie poskąpią. No i jest też pizza :).
Technologia z perspektywami
Czy będziesz martwić się o stabilność zatrudnienia? Raczej nie. Zapotrzebowanie na developerów i innych specjalistów Salesforce jest tak duże, że to nie Ty będziesz szukać pracy, to praca będzie szukać Ciebie. Salesforce na całym świecie zatrudnia 50 tys. osób, a firmy w Polsce (nie tylko Craftware), które zajmują się wdrażaniem platformy, rosną w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej organizacji chce wdrażać u siebie systemy oparte na platformie.
Salesforce to dojrzała technologia – na rynku jest od ponad 20 lat i stale się rozbudowuje, dodaje nowe funkcjonalności, powiększa swoje portfolio. Dołączyły do niego Slack, Heroku, Mulesoft i wiele innych.
Z biznesem za pan brat
Zdarzają się technologie i projekty, w których techniczna część zespołu nie współpracuje z biznesem. W Salesforce ten kontakt jest stały i regularny – jako developer szybko się o tym przekonasz, gdy będziesz wysyłać klientowi propozycję przygotowanego rozwiązania.
Dlaczego szybko? Bo w Salesforce możesz szybko zbudować Proof of Concept (nawet w ciągu godzin) i przedstawić je klientowi dla potwierdzenia, że idziemy w dobrym kierunku. Programista Salesforce często buduje nie tylko mały wycinek czy moduł, ale całe rozwiązanie, a następnie “wpisuje” je w większą całość, czyli tworzony dla klienta system. Dzięki temu może na bieżąco obserwować, jak klient korzysta z całej platformy.
Być może wciąż nie czujesz się przekonany do Salesforce i nadal zadajesz sobie pytanie: co zyskam, gdy jako programista wybiorę tę technologię? O tych bardziej technicznych korzyściach dla developerów przeczytasz w następnym artykule. A już teraz możesz obejrzeć webinar, na podstawie którego powstał ten tekst. Michał Kłobucki i Piotr Ogrodowicz, nasi developerzy Salesforce, zapraszają!
A jeśli już pracujesz jako developer, tylko w innej niż Salesforce technologii, Craftware ma coś dla Ciebie. Pomożemy Ci się przekwalifikować! Sprawdź, na czym polega nasz program Przekwalifikuj się na Salesforce.
- Expert in the Marketing Team
-
Od zawsze związana ze słowem pisanym – jako dziennikarz i redaktor w wydawnictwach prasowych. Od kilku lat copywriter w branży nowych technologii. Gdy nie pisze, uwielbia rozmawiać i poznawać ludzi. Zakochana w muzyce elektronicznej.