Czego stale szuka developer Salesforce?
Tego samego, co wszyscy programiści – ciągle szukamy optymalizacji. Staramy się poprawiać swój kod, by był lepszej jakości, schludniejszy i szybszy. Chcemy pisać kod czysty i gładki jak aksamit. W mojej pracy developera Salesforce często natrafiałem (i natrafiam) na sytuacje, które wymagały – moim zdaniem – zbyt wielu kroków, zbyt wielu kliknięć. Chciałem je zwyczajnie uprościć. W jaki sposób to zrobiłem?
Wszystko zaczyna się od pomysłu w Twojej głowie. Zastanów się, która czynność wydaje Ci się żmudna, a potem ją zoptymalizuj. Każdego dnia korzystasz z IntelliJ IDEA? Dodaj go do autostartu podczas uruchamiania komputera. Chcesz mieć każdego ranka aktualną wersję kodu? Napisz sobie skrypt, który automatycznie zrobi „pull” z Twojego repozytorium. Często tworzysz testowe Case’y przy użyciu interfejsu graficznego? Napisz skrypty Apex’owe, które wykonają to za Ciebie dwoma kliknięciami. Często logujesz się na konkretnego użytkownika na Twoim sandboxie? Napisz sobie rozszerzenie do Chrome’a, które pozwoli Ci wykonać to skrótem klawiaturowym.
Dziś chciałbym Ci pokazać pomysły, które sprawiły, że pracuje mi się wygodniej – mi i ludziom z mojego projektu, nie tylko developerom Salesforce.
1. Wersja release’u w Company Information
Problem
Chcąc sprawdzić, którego wydania używa nasze środowisko Salesforce (czy to sandbox, czy produkcja), musimy wchodzić na status.salesforce.com i wpisywać numerek instancji (np. CS105), wzięty z Setup > Company Information.
Rozwiązanie
Wtyczka, która wyświetli Release Version bezpośrednio w Company Information. Dodatkowo pozwoli jednym kliknięciem sprawdzić aktualny status naszego org’a, jego historię oraz czy planowane są jakieś prace konserwacyjne.
Demo
Instalacja
* Zainstaluj rozszerzenie do Google Chrome – Tampermonkey. Cytując autora: „Tampermonkey jest używany do uruchamiania tak zwanych skryptów użytkownika (czasami nazywanych również skryptami Greasemonkey) na stronach internetowych. Skrypty użytkownika to małe programy komputerowe, które zmieniają układ strony, dodają lub usuwają nowe funkcje i treści lub automatyzują działania”.
* Po instalacji wtyczki, kliknij na ikonę Tampermonkey dostępną w rozszerzeniach do Google Chrome:
* Następnie, kliknij na „Create a new script”.
* Wklej kod źródłowy – pobierz.
* Zapisz zmiany przy użyciu klawiszy CTRL + S.
* Kliknij na nazwę skryptu (SF Version in Company Information).
* Przejdź do zakładki Settings.
* Upewnij się, że opcje są ustawione tak jak na następującym screenshocie:
* Voila! Nowe funkcjonalności powinny się pojawić po przejściu do Setup > Company Information.
2. Skopiuj nazwę taska w JIRA do schowka
Problem
W projektach przyjmuje się różne metodyki pracy i sposoby jej organizacji. W moim projekcie ustalono, by w treści commitów wpisywać techniczny identyfikator zadania w JIRA, następnie enter, następnie tytuł danego taska. Zaznaczanie dwóch linijek tekstu powodowało, że kursor bardzo często skakał i kończyłem, mając zaznaczoną tylko jedną linijkę – lub nic.
Rozwiązanie
Klawisz, który umożliwi skopiowanie ID zadania i jego tytułu jednym kliknięciem. Niebieski klawisz, spójny z wyglądem JIRA ☺
Demo
Instalacja
* W linii 9 zmień adres z jira.YOUR_COMPANY_HERE.com na adres JIRA, którego używacie w projekcie.
* Postępuj tak, jak w poprzedniej wtyczce, by zainstalować.
* Klawisz Copy to Clipboard pojawi się na każdym tasku w JIRA.
3. Status builda w tasku w JIRA
Problem
W wielu projektach – również w moim – korzysta się z Continuous Integration do deploymentów. Zdecydowanie więcej czasu spędzam, przeglądając taski w JIRA – chciałem wiedzieć, czy zadanie, które wcommitowałem nie spowodowało, że build przestał się kompilować.
Rozwiązanie
Wtyczka do JIRA pokazująca, jaki jest aktualny status builda, bez wchodzenia na plan Bamboo. Jest to możliwe, jeśli dana instancja Bamboo wystawia status builda w formie obrazka.
Demo
Instalacja
* W linii 9 zmień <YOUR_COMPANY_DOMAIN> na nazwę domeny Twojego serwera w JIRA.
* W linii 12 zmień <YOUR_BAMBOO_DOMAIN> na domenę Twojego serwera w Bamboo oraz <YOUR_BAMBOO_BUILD> na techniczną nazwę Twojego planu Bamboo.
* Zainstaluj skrypt w Tampermonkey jak w przykładach powyżej.
* Status builda Bamboo pojawi się na każdym tasku w JIRA.
4. Wyszukiwarka rekordów w Workbenchu z możliwością eksportu do Excela
Problem
Ograniczanie rekordów wyświetlanych po użyciu zapytania SOQL w Workbenchu polega na dodaniu warunku do klauzuli WHERE. Co, jeżeli nie znamy dokładnych wartości danych, tylko przybliżone?
Rozwiązanie
Skrypt dodaje wyszukiwarkę, pozwalającą filtrować rekordy w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, możemy eksportować to, co widzimy na ekranie, do Excela. Jeżeli skorzystaliśmy z filtra – eksportujemy tylko to, co jest widoczne na ekranie.
Demo
Instalacja
* Zainstaluj skrypt w Tampermonkey.
* Przejdź do workbench.salesforce.com, zaloguj się swoim środowiskiem Salesforce. Napisz zapytanie SOQL, kliknij Query. Na ekranie pojawi się pole filtru oraz niebieski link „Download as Excel file!”.
To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że tymi pomysłami zainspirowałem Cię do stworzenia własnych narzędzi, które ułatwią Ci pracę w Salesforce. Bądź kreatywny, możliwości są nieograniczone!
- Salesforce Developer
-
Programista Salesforce, z Craftware związany od listopada 2017. Jako Dev Lead stara się dostarczać rozwiązania dobrej jakości i wspierać swój zespół. Prywatnie – fan kina Sci-Fi, Stand-upu i rekreacyjny gracz komputerowy.