Kojarzycie określenie “Agile tester”? Pracując w metodykach Agile wiele razy uczestniczyłem w projektach, które używały Kanban, Scrum albo tworzyły własny twór tzw. Scrum-Ban. Postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej nowemu trendowi i opowiedzieć co w teorii oznacza “bycie zwinnym testerem”. Zapraszam do lektury.

Agile tester - nowe podejście w testowaniu

Pojęcie “Agile tester” weszło do naszych słowników wraz z popularyzacją wykorzystania metodyk zwinnych w projektach. Nagle wszystko było Agile, więc naturalnie dotknęło to także aspekt testowania. Do naszego słownika na stałe weszło pojęcie 'Agile tester’ (tester zwinny), czyli tester, który potrafi pracować w projektach korzystających z metodyk zwinnych.

Według mnie, tester zwinny to nie tylko specjalista, który potrafi się odnaleźć w takim projekcie, ale ma także wiedzę na temat Agile, jest elastyczny i otwarty na zmiany. Nie widzi problemu, gdy klient chce przebudować produkt dostosowując jego funkcjonalności do szybko zmieniających się potrzeb rynkowych. Nie ma oporów, by skontaktować się z klientem lub jego reprezentantem i omówić występujący błąd oraz swoje sugestie poprawiające działanie aplikacji. Tester zwinny to specjalista, który wychodzi poza standardy testerskie, jest proaktywny i nie boi się konfrontacji. Potrafi także powiedzieć “nie” jeśli ktoś chce zburzyć jego testerskie wartości.

Różnice w podejściu Agile i Waterfall

Projekty korzystające ze zbioru metod Waterfall mają sztywne ramy procesów wykonywanych krok po kroku. Te w formule Agile m.in. Scrum, Kanban czy SAFe (ostatnio jest coraz bardziej popularny) mają zdecydowanie większą elastyczność w tym zakresie.

Poniżej zestawienie kluczowych różnic w obu podejściach:

Waterfall us Agile_porównanie

Rys. 1 – Różnice w podejściu Agile i Waterfall

 

Pożądane cechy Agile tester’a

Każde stanowisko ma określone wymagania, które pozwalają na efektywne wykonywanie obowiązków. Według mnie do istotnych umiejętności, jakie powinien posiadać tester zwinny należą:

  • Elastyczność. Pozwala sprawnie zmieniać zakres projektu w celu dostosowania się do bieżących potrzeb klienta.
  • Gracz zespołowy. Pracujemy jako cały zespół dbając o dobrą komunikację, współpracę i wzajemny szacunek. Mamy świadomość, że wszyscy gramy do jednej bramki i dążymy do osiągnięcia wspólnego celu tj. realizacji produktu zgodnego z oczekiwaniami klienta i przedstawioną specyfikacją.
  • Otwartość na zmiany. W projektach Agile stała jest tylko zmiana. Jesteśmy otwarci zarówno na zmiany wymagań jak i sposobu pracy w zespole.
  • Poprawność biznesowa tzw. umiejętność prowadzenia rozmowy z klientem lub jego reprezentantem ze względu na dużą liczbę interakcji.

O teorii bycia “Agile testerem” to tyle. Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda praca zwinnego testera w praktyce to zapraszam do kolejnego artykułu, który już niebawem na naszym blogu.

Autor
  • Mateusz Wydmański
  • Senior Software Tester
  • Tester związany z branżą Quality Assurance (QA) od 7 lat, pracował w małych firmach oraz dużych korporacjach w sektorze healthcare, pharma, telecom i logistics. W pracy otwarty na nowe wyzwania, wykonuje je z pełnym zaangażowaniem dla osiągnięcia jak najlepszego rezultatu, jak również udoskonalania procesów. Prywatnie lubi poruszać się na siłowni lub spacerować na świeżym powietrzu.

Opracowanie redakcyjne:
Ewa Woźniak
Redakcja tekstu
Bądź na bieżąco!
Jeśli nie widzisz formularza, spróbuj wyłączyć adblocka.

Dołącz do naszego newslettera, a nie ominą Cię żadne nowości.